Mint írtam már, akár kezdőként is bele lehet vágni a családfakutatásba. Az esetek többségében jelentős rész- sikereket is el lehet érni. Viszont sok helyen elakadhatunk, akár már rögtön a legelején: egy névváltoztatás, egy hiányzó anyakönyv, egy külföldre vezető szál, "olvashatatlan" bejegyzés. Vannak olyan elakadások, amelyek szinte "véglegesnek" tekinthetők, például azért, mert elérünk az anyakönyvek elejére, melynél korábbra már nem látunk. De sokszor előfordul, hogy egy "végleges" elakadás után egy másik forrás segítségével mégiscsak tovább lehet haladni.
A hivatásos kutató a FS-ön kívül sok más információforrást is használ. Ha kell, kiutazik az adott településre, és helyben kutatja azokat az anyakönyveket, melyek on-line nem elérhetők. Ha kell kimegy a temetőkbe és a sírkövekről informálódik. Az on-line kutatást is gyakorlottabban használja, az írásokat "megfejti", értelmezi. Fizetős on-line adatbázisokhoz is hozzáfér. Persze ennek mind ára van.
Az önerős keresés viszont látszólag ingyenes, nagyrészt élvezetes, néha bosszantó, és kellő gyakorlat hiányában nagyon időigényes, és akár el is lehet hibázni. És valószínűleg jóval kevesebb "falevelet" eredményez a családfán.
Ott vannak még a facebook csoportok is, ahol sokan sok kérdésben lettek már megsegítve például egy kiolvasással, vagy egy bejegyzés megtalálásával.
Sok ezren vannak amatőrök (lásd a Facebook csoportokat) , pár százan "haladók", és pár tucatnyian hivatásosok, akik levéltárakba is bejáratosak.
Az időben visszafelé haladva hatványozódik az ősök száma, viszont hatványozódik az elakadássok száma is különösen 1800 előtti időszakban. Ez a ráfordított időt is közvetlenül befolyásolják. Továbbá az indexelés is egyre hiányosabb az 1700-as években, és a meglévő indexeléseknél a kiolvasási pontatlanságok is nehezítik a munkát.
Az idő pedig pénz. De valaki pontosan emiatt dönthet profi családfa kutató mellett, mert nem akarja fél életét ennek a néha élvezetes, néha bosszantó elfoglaltságnak szentelni. Illetve az is járható út, hogy a családfa könnyebben feltérképezhető részét magunk elkészítjük, és az elakadásoknál veszünk csak igénybe segítséget.
Az idő pénz alapon dönteni kell, hogy akarunk-e fizetni például a halálozási feljegyzések illetve az ősök testvéreinek továbbá azok leszármazottainak megtalálásáért, vagy csak a névadó ágra szorítkozunk, mely viszont csak a töredéke a teljes fának.
Osztrák területen a kiolvasás is külön nehézség, mert az írott betűk alig hasonlítanak az általunk tanultakra. Meg lehet tanulni, de ez is idő. A cirill betűkre ugyanez vonatkozik.
Olyan ez kicsit, mint a villanyszerelés. Ezt is meg lehet tanulni képzettség nélkül, ha utánaolvas az ember, és maga is belekezd, és fokozatosan pár év alatt gyakorlatot szerez. Ha a sufniban kell egy dugaljat felszerelni, az belefér, de ha a egy nagyobb munka áll elő, akkor inkább mestert hívunk.