A családfa kutatást el kell kezdeni valahol. Kézenfekvő ötlet, hogy a család idősebb tagjait meg kell kérdezni, hogy mire emlékeznek, illetve a fiókok mélyéről is elő lehet keresni a régi dokumentumokat, melyek az induláshoz már elegendő támpontot adhatnak.
Következő lépés vagy egy családfakutató felkérése, vagy az alábbi honlapok használata.
Familysearch
A Familysearch honlapja az anyakönyvekhez (illetve azok másodpéldányaihoz) ad hozzáférést egy ingyenes regisztráció által. Ezt a mormonok egyháza üzemelteti. Nem csak Magyarországon, hanem az egész világon. Ezenkívül családfaépítő felületet is biztosít korlátlan méretben. Bizonyos korlátok mégis vannak: a születési bejegyzések kb. 1920-ig elérhetők (Mo.-on), házassági bejegyzések (legjobb esetben) az 50-es évekig, halotti bejegyzések nagyjából a 70-es évekig. De például Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében egységesen 1908 a határ. Tatabánya pedig egyáltalán nem elérhető a FS felületén. Illetve vannak megsemmisült anyakönyvek is. A trianoni határokon belül viszonylag jó a lefedettség, azaz kevés a hiányzó anyakönyv.
Az állományok egy része beírt szöveg alapon kereshető, egy része pedig csak "lapozgatható". A szöveges keresés gyorsabb, a lapozgatás lassabb.
Lehet privát módban is családfát szerkeszteni, sőt a még élő személyeknél ez az alapbeállítás, tehát csak a szerkesztő látja. De 100+ év távlatában már mindenki nyilvánosan szerkeszti a saját fáját, tehát célirányos kereséssel (pl. egy 150 évvel ezelőtti házaspár-név alapján) megtalálható és látható mások számára is. Sőt az is gyakran előfordul, hogy belebotlunk az egyik távoli rokonunk családfájába, akivel közös őseink vannak. Ilyenkor két családfa összeköthető a közös ősök által.
De természetesen készíthető off-line családfa is a FS-ön (vagy egyéb helyeken) talált feljegyzések alapján.
A Familysearch mellett vannak további hasznos kutatóhelyek:
Myheritage
A regisztráció ehhez ingyenes, de a keresés már fizetős. Ingyenesen csak annyit látsz egy név mellett, hogy voltak-e a keresett személynek testvérei, illetve hogy melyik évben született. A FS-hez képest tudtommal nem ad hozzáférést egyéb anyakönyvekhez. Sokan építenek itt saját családfát, és kereső kiadhat nekünk értékes találatokat ezekből. Míg a FS családfákat bárki módosíthatja, a MyHeritage fák privát hozzáférésűek, illetve a rendszer detektálhat egyezéseket más fákkal, és erről kölcsönös jelzést ad.
Ancestry
A regisztráció ide ingyenes, de a teljes hozzáférés a találatokhoz fizetni kell. Előnye, hogy Erdélyben több régióban (Arad, Nagyszeben, Kolozsvár, Brassó) is "jelen" van, melyek a FS-ön nem elérhetők, illetve Ausztria katolikus anyakönyveinek nagy része itt szöveg alapon kereshető.
Ingyenes regisztrációval csak minimális adatokat ad a keresésben eredményül, illetve kellő számú klikkelés után dátumokat és neveket is kiír.
Matricula
Ez egy ingyenesen böngészhető, de indexeletlen anyakönyvtár, de csupán pár európai országra terjed ki a látóköre. Ausztriában és Szlovéniában jó a lefedettsége, illetve Németország egyes területein szintén.
MACSE
Magyar Családtörténet-Kutató Egyesület. Regisztrált tagoknak több millió indexelt bejegyzéshez ad keresési felületet, illetve a MACSE munkacsoportjainak családtörténeti munkáihoz is kapcsolódhatunk.
Arcanum
A magyar sajtótermékek kereshető adatbázisa. Többek között esküvőkről és halálozásokról adhat információkat. Előfizetéses, de pár mondat kiterjedésű információt az ingyenes verzióból is ki lehet nyerni.
Gyászjelentések
A MACSE honlapján illetve a FS honlapján hatalmas állományban kereshetünk.
Nemesi családok
Magyarországon sok ezer köznemesi család élt, ezért a családfák többségében pár generáció mélységben jó eséllyel előbukkanhat egy vagy több nemesi család. A magyarországi nemesi családokról több nagyszerű könyv is megjelent, bennük leszármazási táblákkal és egyéb érdekes történeti részletekkel. E könyvek egy része on-line hozzáférhető. A FS oldalán további nemességhez kötődő archívumok is hozzáférhetők.
Erdélyi Genealógiai Társaság
Erdély sok településének anyakönyvei találhatók meg itt. Nem böngészhető on-line, hanem az anyakönyv méretével arányos díj ellenében letölthető a keresett anyakönyv. A fenntartó halálesete miatt 2023 szeptembere óta nem működik.
Egyházi anyakönyvek
Előfizetési díj ellenében itt lehet böngészni az egyházi anyakönyveket, olyanokat is, amelyek nincsenek fent a FS-ön.
Egyéb
Adóösszeírások, népszámlálások, ki- és bevándorlási ívek, sorozási ívek, háborús veszteséglisták, katonai sírok, gulag kartonok, iskolai értesítők és egyéb on-line hozzáférhető dokumentumok segíthetik még a keresést. Megtudhatjuk, hogy dédimama milyen jegyet kapott matematikából.
Nem on-line tartalmak
Levéltárak határon belül és kívül. Díj ellenében és általában előzetes regisztráció után helyszínen böngészhetők az eredeti anyakönyvek. A szakma krémje szerint itt kezdődik a profizmus. Az tény, hogy az on-line nem hozzáférhető anyakönyveket csak így lehet elérni.
-